Jak chronić włosy w upalne dni, na basenie i nad morzem 0
Jak chronić włosy w upalne dni, na basenie i nad morzem

Wpływ słońca na kondycję włosów

Podczas długotrwałego przebywania na słońcu, promieniowanie ultrafioletowe przyczynia się do niszczenia naszych włosów. Na działanie wysokiej temperatury najbardziej narażeni są właściciele tych cienkich czy suchych. Słońce rozszczelnia łuski, które budują strukturę włosa. Do środka odsłoniętej kory dostają się promienie UV, powodując nieodwracalne uszkodzenia. To właśnie jest przyczyną nadmiernej łamliwości latem. Wysoka temperatura sprawia również, że włosy tracą naturalny blask i płowieją. Promienie UV utleniają melaninę – barwnik znajdujący się w warstwie korowej. Większa ilość melaniny zapewnia lepszą ochroną przed UV, dlatego na działanie szkodliwych promieni najbardziej podatne są włosy blond, rozjaśniane lub siwe.

Pielęgnacja w upalne dni

Latem nasze włosy zabezpieczą i odżywią profesjonalne kosmetyki. Żeby chronić je przed skutkami nadmiernej ekspozycji na słońce, wybierajmy produkty z filtrami UV. Kosmetyki wzbogacone w różne składniki odżywcze, np. ceramidy, oleje czy witaminy pomogą utrzymać dobrą kondycję włosów. Pamiętajmy, żeby po powrocie z basenu czy plaży zadbać o nawilżenie. Włosy należy dokładnie oczyścić myjąc je w ciepłej wodzie i nałożyć odżywkę do połowy długości. Kilka razy w tygodniu używajmy masek regenerujących – szczególnie w przypadku częstego przebywania na słońcu. Mokre włosy są bardziej podatne na wysoką temperaturę, dlatego dobrze jest czekać aż same podeschną w cieniu. Wykręcanie ich w celu wyciśnięcia resztek wody nie jest najlepszym pomysłem – wilgotne włosy są bardziej narażone na uszkodzenia.

Słona i chlorowana woda

Słona woda ma odczyn zasadowy – pod jego wpływem włosy pęcznieją odsłaniając korę włosa, która nie jest wystarczająco chroniona przed szkodliwymi czynnikami. W wyniku tego pochłaniają promienie słoneczne, które niszczą keratynę, czyli budulec włosa. Najlepiej byłoby unikać moknięcia naszych włosów, jednak nie zawsze jest to możliwe. Żeby ochronić je przed kontaktem ze słoną wodą możemy wcześniej zafundować sobie głęboką regenerację w postaci regularnych masek, olejów czy ampułek. Nawilżone włosy są mniej podatne na uszkodzenia. Jeśli na plaży mamy do dyspozycji prysznice, należy spłukać włosy czystą wodą od razu po wyjściu z morza.

Chlorowana woda skutecznie utrzymuje czystość w basenie, ale wysusza naszą skórę i włosy. Częste przebywanie w basenie może doprowadzić do zniszczenia włosów, szczególnie tych farbowanych czy osłabionych. Przed pływaniem trzeba je odpowiednio zabezpieczyć. Jednym ze sposobów jest założenie dobrze dopasowanego czepka pływackiego, np. silikonowego. Jeśli jednak nie jesteśmy zwolennikami takiego rozwiązania, na mokre włosy możemy nałożyć odżywkę, która nawilży i ograniczy wchłanianie chlorowanej wody. Po wyjściu z basenu włosy od razu umyjmy delikatnym szamponem. Jeśli chcemy wysuszyć je gorącym powietrzem suszarki, pamiętajmy o zabezpieczeniu termoochronną mgiełką czy serum.

 Utrzymanie idealnej fryzury latem nie należy do najłatwiejszych zadań. Wysokie temperatury, słona czy chlorowana woda niszczą włosy, ale dbając o odpowiednią pielęgnację, możemy cieszyć się dobrą kondycją i wyglądem.

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl