Metody depilacji - co wybrać? 0
Metody depilacji - co wybrać?

Uporczywe owłosienie na różnych częściach może stanowić prawdziwy problem. Niechciane włosy są znacznym utrudnieniem szczególnie w letnie dni. Dlatego depilacja jest jednym z chętniej wybieranych zabiegów kosmetycznych – zastanawiasz się, jakie metody depilacji są dostępne? Przekonaj się, jakie są rodzaje depilacji i jak się depilować, aby efekt był jak najbardziej satysfakcjonujący.

Depilacja

Już w starożytności zaczęto usuwać nadmierne owłosienie – np. w Grecji wypalano je płomykiem z lamp oliwnych, a we Włoszech sięgano po kremy z pumeksu. Obecnie usuwanie zbędnych włosów jest znacznie prostsze. Depilacja jest świadomym wyborem większości osób – depilują się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jest to bez wątpienia element codziennej higieny, ponieważ gładka skóra na pewno wygląda estetycznie, ale przede wszystkim jest ją łatwiej utrzymać w czystości.

W pierwszej kolejności metody depilacji bezsprzecznie powinny zostać dopasowane do obszaru przeznaczonego do usunięcia zbędnych włosków:

  • nogi – łydki i uda są najmniej wrażliwe,
  • pachy – skóra tu jest bardzo delikatna, cienka i wrażliwa,
  • bikini – obszar narażony na występowanie podrażnień,
  • twarz – istotne jest tu usuwanie włosków razem z cebulką.

Najskuteczniejsza metoda depilacji powinna zostać dobrana do konkretnej osoby na podstawie rodzaju skóry oraz przede wszystkim intensywności odrastania włosów. Przy wyborze metody depilacji warto wziąć pod uwagę: oczekiwany efekt i skuteczność, możliwe działania niepożądane, stopień odporności na ból, koszt i czas trwania zabiegu.

Metody depilacji domowej

Możliwości jest przynajmniej kilka, ponieważ można postawić na depilację domową lub profesjonalnie wykonaną w salonie kosmetycznym. Dlatego każdy, kto szuka sposobu na pozbycie się owłosienia, powinien bez problemu znaleźć coś dla siebie. Zobacz, jak się depilować w domu.

Jednorazowa maszynka

Niewątpliwie najbardziej popularna, najtańsza i najszybsza metoda. Jednak jej efekt nie zawsze jest satysfakcjonujący – włoski odrastają bardzo szybko. Co więcej, po goleniu maszynką często pojawiają się podrażnienia i inne niepożądane skutki.

Depilator

Jest to bez wątpienia najbardziej pracochłonny i przede wszystkim bolesny sposób depilacji. Depilator jest urządzeniem wyposażonym w wirujące pęsety albo dyski – w zależności od modelu – jednak jego głównym zadaniem jest po prostu wyrywanie włosków razem z cebulką.

Depilacja kremem

Jest to metoda chemiczna, wykorzystująca różnego rodzaju kremy i pianki do golenia. Przed zastosowaniem konkretnego preparatu, warto przeprowadzić próbę uczuleniową, aby zapobiec podrażnieniom. Jest to stosunkowo szybki i bezbolesny sposób depilacji, równocześnie niestety mało satysfakcjonujący. Depilacja kremem jest także odradzana osobom o wrażliwiej i skłonnej do podrażnień skórze ze względu na występujące silne, chemiczne składniki.

Wosk

Depilacja woskiem ma swoich sympatyków, wskazujących na niewygórowany koszt oraz satysfakcjonujący efekt. Włoski po każdym zabiegu są osłabione i rzadsze. Ta metoda w przeciwieństwie do poprzednich nie jest jednak zalecana np. w przypadkach chorób żył, zapalenia skóry oraz cukrzycy. Wyróżnia się depilację woskiem na ciepło i zimno (w postaci gotowych plastrów, na których producent umieścił już wosk).

Pasta cukrowa

Ekologiczny i stosunkowo nowy rodzaj depilacji, który stopniowo wypiera wosk. Wśród zalet warto wymienić: możliwość przeprowadzenia zabiegu nawet podczas występowania chorób skóry, mniejszy ból, małe zagrożenie podrażnień i innych efektów ubocznych oraz zadowalający efekt.

IPL – depilacja świetlna

Czyli urządzenie domowego użytku unieszkodliwiające cebulki włosa za pomocą impulsów światła.

Metody depilacji – zabiegi kosmetyczne

Znane obecnie metody depilacji są rozwiązaniem w walce z owłosieniem na twarzy, pachach, plecach, brzuchu, rękach, nogach i w strefie bikini. Oferta gabinetów uwzględnia kilka metod, zarówno mechanicznych, jak i chemicznych. Decydując się na wizytę w salonie kosmetycznym, można liczyć na profesjonalizm i mniejsze zagrożenie wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych.

Depilacja laserowa

Jest uznawana za najbardziej skuteczną metodę stałego usuwania owłosienia. Dla osiągnięcia satysfakcjonującego efektu niezbędne jest przeprowadzenie kilku serii zabiegów. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów laserów. Oczywiście ich dostępność jest uzależniona od oferty gabinetu. Wyróżnia się:

  • rzadko używane już lasery rubinowy i aleksandrytowy,
  • klasyczny laser diodowy
  • laser yagowy.

Poszczególne typy różnią się długością emitowanej fali świetlnej. Jednak każdy z laserów emituje światło, które dociera i niszczy cebulkę włosa.

Depilacja woskiem

Przeprowadzony w gabinecie kosmetycznym zabieg jest na pewno bardziej bezpieczny, ponieważ zostanie wykonany profesjonalnie. Zalecenia odnośnie kąta i szybkości oderwania nie są tak oczywiste w przypadku przeprowadzania depilacji w domu.

Depilacja cukrowa

Znana już od starożytności metoda – podobno korzystała z niej nawet Kleopatra. Jest to w pełni naturalny sposób, ponieważ w przeciwieństwie do depilacji woskiem, w składzie pasty cukrowej nie ma składników chemicznych. Depilacja cukrowa jest mniej bolesna, dzięki czemu nie ma zagrożenia wystąpienia podrażnień.

Gładka skóra, na której nie występują niechciane włoski, jest bez wątpienia celem wielu osób. Warto pamiętać, że to, czy konkretna metoda depilacji będzie skuteczna, zależy przede wszystkim od osoby i jej uwarunkowań.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl