Olejowanie włosów - jak zrobić to dobrze? 0
Olejowanie włosów - jak zrobić to dobrze?

Na przestrzeni ostatnich kilku lat znacząco zmieniało się podejście do pielęgnacji włosów. Kobiety coraz częściej sięgają po naturalne kosmetyki i świadomie traktują cały proces mycia i odżywiania. Popularne stało się olejowanie włosów. Na czym to polega? Jakie daje efekty? Czy możesz zrobić to sama w domu? Tutaj znajdziesz odpowiedzi na te wszystkie pytania.

Co to jest olejowanie włosów?

Olejowanie włosów to metoda pielęgnacji, która polega na rozprowadzeniu oleju od skóry głowy aż po same końce. Z tego sposobu korzystały już kobiety w Starożytnym Egipcie. Chroniły w ten sposób swoje włosy przed mocnym promieniowaniem słonecznym, które przesusza włosy.

Jakie korzyści daje olejowanie włosów?

Regularne  i umiejętne stosowanie oleju na włosy poprawia ich nawilżenie, nadaje im elastyczności, miękkości i zdrowego blasku. Oleje wspomagają także naturalną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Nakładanie oleju na włosy przyczynia się także do łagodzenia stanów zapalnych skóry głowy, walki z łupieżem czy nadprodukcją sebum. Inną zaletą tego zabiegu jest wzmocnione cebulki włosa, co powoduje ich szybszy wzrost oraz ułatwienie rozczesywania. Olejowanie pozostawia włosy w dobrej kondycji, są sypkie i sprężyste, a przede wszystkim zdrowsze.

Jak olejować włosy w domu?

Najważniejsze w bezpiecznym olejowaniu włosów jest znajomość kilku zasad oraz systematyczne zabiegi. Jeżeli interesujesz się pielęgnacją włosów, to na pewno słyszałaś o stopniu porowatości włosów. Olej, którego chcesz użyć musi być dopasowany właśnie do porowatości, czyli stopnia rozchylenia łusek. Najlepiej sięgnąć po olej naturalny, który nie ma żadnych substancji chemicznych w składzie. Następnie możesz nałożyć odpowiednią ilość produktu na włosy i wybrać preferowaną metodę olejowania. Trzymaj olej na włosach minimum 30 minut i dokładnie zmyj ciepłą wodą oraz kosmetykiem emulgującym, na przykład odżywką emolientową.

Jaki olej wybrać?

Oleje są źródłem witamin, minerałów oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wnikają w głąb włosa aż do cebulek. Powodują, że są one nawilżone i dotlenione. Najlepiej wybierać oleje jednoskładnikowe, ponieważ mamy pewność, że nie zawierają sztucznych, wysuszających substancji. Można także skorzystać z mieszanek naturalnych olejków, aby w większym nasileniu odżywić włosy. Olej powinien być również dobrany do indywidualnych potrzeb i porowatości włosów.

Olejki do włosów niskoporowatych

Włosy te charakteryzują się niskim stopniem rozchylenia łusek. Nie sprawiają większych problemów ich posiadaczkom. Włosy niskoporowate są gładkie, błyszczące, proste i łatwo się rozczesują. Dla niektórych problemem może być brak objętości przy nasadzie. Taki typ włosów wymaga zastosowania oleju nasyconego, który dogłębnie wniknie w strukturę włosa. To ważne, aby olej dotarł do środka pasm, a nie tworzył warstwy okluzyjnej, ponieważ mogłoby to dodatkowo obciążyć włosy. Szukaj produktów, zawierających masło murumuru lub babassu lub olej kokosowy.

Olejki do włosów średnioporowatych

Ten typ włosów wyróżnia się skłonnością do puszenia, dużą objętością, szybkim absorbowaniem wilgoci oraz delikatnym skrętem. Najlepiej wybierać do nich oleje nienasycone, ponieważ cięższe oleje łatwiej przechodzą przez lekko rozchylone łuski i mogą nadmiernie obciążyć włosy. Stosuj oliwę z oliwek, olej słonecznikowy, olejek arganowy, czy olej ze słodkich migdałów.

Olejki do włosów wysokoporowatych

Takie włosy mają mocno rozłożone łuski, co może być spowodowane rozjaśnianiem lub źle przeprowadzaną stylizacją. Często są to włosy kręcone, przesuszone ze skłonnością do plątania się. Włosy wysokoporowate preferują oleje, które mają duże cząsteczki, pozostające na powierzchni włosa. W ten sposób tworzy się na nich warstwa ochronna, która zapobiega utracie wilgoci i przenikaniu zanieczyszczeń do środka. Do takich olejów należą masło shea, mango czy kakaowe oraz oleje z pestek malin, z ogórecznika lub czarnuszki.

W jaki sposób olejować włosy?

Metod aplikacji oleju na włosy jest kilka. Wybór sposobu nakładania produktu również ma znaczenie przy osiągnięciu pożądanych rezultatów, lecz nie musisz trzymać się kurczowo tylko jednej metody. Nie bój się eksperymentować i zmieniać przyzwyczajeń, bo wtedy nie będziesz wiedziała, jak reagują twoje włosy.

Olejowanie włosów na sucho

Ta metoda należy do najpopularniejszych wśród włosomaniaczek. Jest to prosty i szybki sposób na ujarzmienie odstających kosmyków. Polega na równomiernym rozłożeniu olejku na suchych, nieumytych włosach. Całość owiń folią, nałóż na to ręcznik i odczekaj przynajmniej pół godziny. Dla pogłębienia efektu możesz podgrzewać głowę suszarką. Kiedy nie nakładasz oleju na skórę głowy, możesz trzymać go na włosach przez cały dzień. Po ustalonym czasie dokładnie spłucz włosy.

Olejowanie włosów na mokro

Ten sposób różni się od poprzedniego nakładaniem oleju na wcześniej zwilżone włosy. Poleca się go stosować w przypadku suchych i zniszczonych włosów, ponieważ olej połączony z wodą mocniej wnika w strukturę włosa.

Wyróżnia się jeszcze kilka innych metod aplikacji oleju, lecz początkującym polecamy wypróbować najpierw te dwa sposoby. Olejowanie włosów przynajmniej raz w tygodniu zapewni ci piękne, lśniące i odżywione pasma.

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl