Salon fryzjerski a środki bezpieczeństwa 0
Salon fryzjerski a środki bezpieczeństwa

Higiena rąk jest podstawą

Pierwszym krokiem, który powinniśmy mieć w nawyku, jest odpowiednie dbanie o czystość naszych dłoni. To właśnie one są podstawowym narzędziem, które dotykają włosów naszych klientów. Oprócz tego, co oczywiste, czyli częstego mycia dłoni, warto również zadbać o odpowiednią długość naszych paznokci – powinny być one krótko obcięte. Konieczne jest również, abyśmy zdejmowali biżuterię, która znajduje się na naszych nadgarstkach, ponieważ przez nią łatwo możemy przenieść drobnoustroje.

Kolejną kwestią jest odpowiednie opatrzenie nawet najdrobniejszych ran czy zadrapań. Oprócz mycia rąk powinniśmy również je dezynfekować środkami specjalnie do tego przeznaczonymi.

Środki dezynfekujące do akcesoriów fryzjerskich

Aktualnie na rynku możemy znaleźć mnóstwo środków do dezynfekowania powierzchni i sprzętu fryzjerskiego. Aby wybrać odpowiedni jego rodzaj, należy zwrócić uwagę na to, czy spełnia wymagania prawne oraz, czy posiada odpowiednią skuteczność bakteriobójczą. Nie można również zapomnieć o tym, że środek powinien łatwo się zmywać, aby nie utrudniać nam dodatkowo pracy. Warto kupować te specyfiki, które są przeznaczone do użytku medycznego, ponieważ przechodzą one bardzo dokładne testy i muszą spełniać najwyższe wymogi.

Dezynfekcja narzędzi fryzjerskich

Dezynfekowanie wszelkich akcesoriów fryzjerskich powinno mieć miejsce w pojemnikach, które są wyłącznie do tego przeznaczone. Każde narzędzie powinno być całkowicie zanurzone w środku dezynfekującym, a pudełko dokładnie zamknięte przez przykrywkę. Jeśli dane narzędzie ma skomplikowany kształt i nie mieści się do pudełka, to należy je rozmontować na czas dezynfekcji. Poza dezynfekcją narzędzi nie można również zapomnieć o czyszczeniu specjalnymi środkami wszelkich powierzchni w salonie.

Sterylizacja sprzętu

Oprócz bieżącej dezynfekcji narzędzi, równie ważna jest ich sterylizacja. Ten proces ma za zadanie zabić wszelkie drobnoustroje i wirusy, które mogłyby przetrwać. Procesowi sterylizacji poddawane są narzędzia, które mogły mieć styczność z krwią, czyli w przypadku salonu fryzjerskiego, na przykład nożyczki. Stanowisko sterylizacyjne składa się z odcinka blatu wraz z pojemnikiem do dezynfekcji, myjni, odcinka blatu, który służy do przeglądania narzędzi czystych oraz odcinka blatu, który służy do przechowywania narzędzi już sterylnych. Najpopularniejszą metodą sterylizacji jest aktualnie wyjaławianie narzędzi parą wodną, która jest pod wysokim ciśnieniem.

Dbanie o odpowiednią higienę w naszym salonie fryzjerskim jest kluczowe, zwłaszcza w czasach pandemii.  Oprócz zasłaniania ust i nosa musimy również dbać o odpowiednią czystość rąk oraz dezynfekowanie narzędzi i ich sterylizowanie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl