Strefy w salonie fryzjerskim 0
Strefy w salonie fryzjerskim

Salon fryzjerski – wymogi lokalowe sanepidu

Prowadzenie działalności w danym lokalu wymaga uzyskania pozwalania od Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. W związku z tym należy złożyć wniosek informujący o lokalu i panujących w nim warunkach.

Obowiązujące przepisy wymagają, aby salon:

  • Znajdował się w obrębie budynku albo lokalu (może stanowić wyodrębnioną część);
  • Został podzielony na strefy: szatni, poczekalni, miejsca z szafkami na kosmetyki, przestrzeń do przechowywania odpadów, pomieszczeń sanitarno-higienicznego oraz do przechowywania środków czystości;
  • Miał wydzielone pomieszczenie do mycia włosów, wyposażone w umywalkę z dostępem do ciepłej i zimnej wody;

Projektowanie salonu fryzjerskiego

Wydzielone strefy z pewnością sprzyjają również funkcjonalności pracy. W planowaniu wystroju wnętrza znaczenie mają: wielkość lokalu, rozmieszczenie gniazdek i dostęp do wody. Następnie, ze względu na komfort pracy i wymogi sanepidu należy rozplanować podział na następujące strefy:

  • Poczekalnia i recepcja – często są połączone ze sobą. Poczekalnia to miejsce oczekiwania na swoją kolej, musi tam być przytulnie i cicho. Jest to przestrzeń, w której klient będzie mógł się zrelaksować – mile widziany jest gazetnik i wygodne siedziska, pozwalające przygotować na usługę. Recepcja stanowi wizytówkę firmy i odpowiada za pierwsze wrażenie, dlatego powinna być urządzona z gustem. To w tym miejscu klient umówi się na kolejną wizytę.
  • Przygotowanie – strefa mycia, to tu znajdują się myjnie fryzjerskie, z dostępem do wody.
  • Stanowiska fryzjerskie – najbardziej obszerna i najważniejsza ze stref. Stawia się tutaj na funkcjonalność pracy i poczucie prywatności klienta. Jeśli w salonie pracuje więcej niż jedna osoba, to należy zadbać o swobodę i komfort pracy przy każdym ze stanowisk. Wiąże się to z osobnym doprowadzeniem do każdego miejsca pracy przewodów elektrycznych, osobne oświetlenie i wyposażeniem we własne narzędzia oraz akcesoria.
  • Pielęgnacja – miejsce, w którym przeprowadza się zabiegi pielęgnacyjne, wymagające specyficznych akcesoriów i sprzętów. Często znajduje się w tym samym obszarze, co stanowiska pracy.
  • Labor – miejsce, gdzie przechowywane są farby i przygotowuje się środki do koloryzacji.
  • Socjalna – wydzielona dla pracowników, to tu mogą zostawić swoje rzeczy i odpocząć w trakcie przerwy, jedząc śniadanie lub popijając kawę.
  • WC – dla klientów.

Poszczególne strefy nie powinny być dzielone wizualnie – całość salonu musi utrzymywać spójność i estetykę.

Wydzielenie obszarów nie wiąże się z ograniczeniem możliwości aranżacyjnych. Jeśli warunki lokalowe lub strategia wymagają stworzenia tzw. open space, nie ma potrzeby tworzenia odrębnych pomieszczeń. Zamiast tego można zorganizować strefy funkcjonalne. Zastosowanie podziału lokalu pozwala dopasować salon do wymogów klientów oraz podnosi funkcjonalność pracy.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl